Історія школи

Історія 8-ої школи бере свій початок в далекі і грізні 20-ті роки ХХ століття. Спочатку школа була відкрита у приміщенні колишньої приватної жіночої гімназії пані Головченко по вулиці Церковній (був. Калиниченко, 5). Цей будинок зберігся і до наших днів. Згодом вона стала називатися Трудова фабрично-заводська семирічка ч. 8 (на штампі школи був позначений не № 8, а черга 8). (Зав.школой Шкуренко І.М.)

Приміщення школи було маленьким, тісним, не дуже добре освітленим, з довгими темними коридорами і невеликими класними кімнатами. Тому виникла необхідність побудувати нову будівлю школи. У 1928 році було розпочато будівництво нової 8-ої школи, яке було закінчено у січні 1930 року (по вулиці Першотравнева). У перші роки після відкриття школа залишалася семирічкою (директор Хохол А.П.)

У 1932 - 1933 навчальному році школа вперше в історії шкіл м. Кривого Рогу набрала восьмий клас, а в 1935 році відбувся перший у Кривому Розі випуск десятого класу. Школа стала називатися Повна Середня Зразкова Десятирічка № 8. (Директор Сіножацький П.О.)

Починаючи з наступного навчального року, наша школа випускала по два десятих класи.

Історія школи тісно переплітається з історією країни. Яскравим прикладом тому є доля директора школи Перепади Т.А., який очолював школу починаючи з 1936 року. Випускний вечір 1938 року залишив гіркий осад в душах молодих людей. На їхніх очах, прямо з випускного, забрали їх улюбленого директора Терентія Андрійовича. Забрали надовго, на цілих 20 років, мотивуючи тим, що він - «ворог народу». Згодом він був реабілітований у 1958 році і продовжував роботу завучем школи № 30.

Наша школа продовжувала давати молодим людям путівку в життя. У 1940 році школу № 8 закінчив майбутній двічі Герой Радянського Союзу Василь Михлик (його ім'я носить наша школа). Звання двічі Героя він удостоєний за 188 бойових вильотів. 23 лютого 1949 року в м. Кривому Розі встановлений його бронзовий бюст, а 17 березня 1982 роки він став Почесним Громадянином міста Кривого Рогу.

Практично всі вчителі і випускники 1941 року пішли на фронт. Не можна не згадати дівчат і молодих людей, чия юність була перекреслена війною: Горда Т.А., Коротка Л.І., Шаблій О.В. та багато інших. Говорячи про героїв війни, не можна не відзначити тих, хто поліг смертю хоробрих: Бобильов А.П., Сіножацький П.О., Кравцова Г.М., Траубе Р.А., Траубе Ф.А., Воловікіс С.М. Несмачний В.Т., Копиця М.А., Вільтман Е.Т., Завгородній Є.І., Лозанов О.С., Лозанов А.С., Качан В.М., Белявський Я. А, Нечаєв Ю. П., Кусковский А.А., Копєйкін В.І., Копєйкін І.І., Копєйкін Г.І., Копєйкін П.І., Єфімов М.А., Єфімов І.А., Згода В.І. , Плесканівскій Н.В. Сьогодні на території школи їм встановлена ​​пам'ятна стела.

До початку війни школу готували як госпіталь для поранених, але це не вдалося, оскільки 13 серпня 1941 років Кривий Ріг був окупований. Протягом окупації міста в школі був розташований німецький шпиталь. Коли Радянська Армія в лютому 1944 року наближалася до Кривого Рогу, зі шпиталю були вивезені німецькі поранені, медичне обладнання, а школа була підірвана і горіла. Полум'я цієї пожежі відбивалося у водах Інгульця та ​​Саксагані.Минуло кілька років, школу відновили і надбудували (звели третій поверх). 1 вересня 1952 року школа прийняла перших учнів (директор Каніболоцька О.Т.)

За довгі роки існування школи з її стін вийшло багато видатних людей. Серед них Липицький С.В. - професор, доктор історичних наук; Сич Ю.П. - член Спілки архітекторів СРСР; Вінницький А.І. - повний кавалер ордена Червоного Прапора; Келішев І.Г - заслужений працівник фізичної культури Української РСР, Бєлінський Юрій - воїн-інтернаціоналіст, який загинув у республіці Афганістан у 1987 році та багато інших.

Як і раніше авторитет був дуже високий і багато хто прагнув вчитися у школі № 8. У зв'язку з цим виникла необхідність розширення школи. У 1984 році до старого триповерхового будинку було прибудовано нова чотириповерхова крило, що дозволило збільшити кількість учнів.

8-а школа знає багато династій, чиї долі тісно переплелися з її долею. Це династії Кармаліной, Каледіна, Володарського та багатьох інших.

Багато випускників нашої школи прийшли сюди працювати. Зараз в ній працюють Шутенко О.Л. (Січкар), Невмержицька Т.Г. (Кармінська), Зусмановського О.Г. (Щур), Стрижаков О.Г., Васянович Г.М. (Катериненко), Калініченко Т.Ю. (Кобець), Мамоненко Ю.В. (Каледіна), Демченко А.А. (Чапленко), Кобилянська О.В., Томашевський Г.А., Кондратова С.В. (Віннікова), Боронило А.М., Одуд Т.В., Рибалка К.О. (Дрозд), Гриценко О.І. (Бархударова).

Щороку 1-го вересня розпочнеться новий навчальний рік, і 8-ма школа привітно відчинить двері новим першокласникам. І ми сподіваємося, що школа стане їм другою домівкою.