Вакцинація

Шановні батьки!

У воєнний час підвищується ризик розвитку і поширення інфекційних хвороб. Особливо вразливі до них діти і дорослі, які мають прогалини у графіку щеплень або не імунізовані взагалі.

Щороку щеплення рятують 2–3 мільйони дитячих життів у всьому світі. Нещеплені ж діти ризикують інфікуватися, тяжко хворіти від наслідків захворювань. Тож важливо дотримуватися національного Календаря профілактичних щеплень, особливо під час війни, адже медична система зараз долає нові виклики, і важливо не перевантажувати її додатково.

Тому радимо подбати про себе і своїх дітей та захиститися від інфекційних хвороб. Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, дитина має отримати вакцини від таких захворювань, як туберкульоз, гепатит В, кір, епідемічний паротит (свинка), краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та хіб-інфекція.

Наш заклад піклується про здоров’я учнів. Вакцинація — це швидко та безпечно — на відміну від інфекційних хвороб, які можуть серйозно нашкодити дітям та дорослим. Щоб захистити своїх дітей і себе, зробіть щеплення. Якщо ваша дитина пропустила щеплення за графіком, надолужте його якнайшвидше, щоб не наражати її на ризик захворювання й ускладнень.

Щоб перевірити, які щеплення має отримати школяр, щоб не ризикувати заразитися в дитячому колективі, скористайтеся календарем щеплень.

Шановні батьки, більшість дітей у нашому закладі отримали щеплення від інфекційних захворювань за графіком. Захистіть своїх дітей від смертельних інфекцій, як це вже зробили інші батьки — зробіть щеплення.

Більше інформації:

Правові аспекти імунізації

Вакцинація в Україні проводиться у відповідності до чинних законів України та наказів Міністерства охорони здоров’я України, проте, проблема відмови населення від вакцинації на сьогодні все ж існує.

Відповідно до статті 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» громадяни України зобов’язані піклуватись про своє здоров’я та здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян; у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди та робити щеплення.

Згідно зі статтею 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» профілактичні щеплення з метою запобігання захворювання на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець і кір в Україні є обов’язковими. Групи населення та категорії працівників, які підлягають профілактичним щепленням в т.ч. обов’язковим, а також порядок і терміни їх проведення визначається Міністерством охорони здоров’я України.

Стаття 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» говорить про те, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом, видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з Календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з Календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

У відповідь на спалах кору в Україні протягом 2017-2019 років Міністерством охорони здоров’я України було прийнято ряд наказів, спрямованих на попередження розповсюдження вакцинкерованих інфекцій.

Так, 04 липня 2019 року на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Черкаської обласної державної адміністрації (протокол № 16) було прийнято рішення про затвердження  календарного плану заходів щодо реалізації посиленої імунізації населення проти кору. На виконання п. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15 було розроблено спільний наказ з Департаментом освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про освіту» – кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

Право особи на освіту може реалізовуватись шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видах, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.

Запорукою припинення епідемічного процесу розповсюдження вакцинкерованих інфекцій, попередження спалахів небезпечних хвороб з високим рівнем летальності та інвалідності є відсторонення нещеплених дітей з організованих колективів. У такому випадку права дитини на освіту буде забезпечено альтернативними формами навчання, які виключать контакти з незахищеними від інфекцій особами. Право ж на очну освіту пов’язується з обов’язковим проходженням профілактичних щеплень, які гарантують безпеку як самій дитині, так і оточуючим її особам. Повноцінний соціально-психологічний розвиток дитини гарантується тільки за умови її здоров’я.

Питання допуску невакцинованих дітей в організовані дитячі колективи розглядалися й у судовому порядку. Так, 17 квітня 2019 року Верховний Суд України підтримав вимогу адміністрації дитячого закладу щодо відвідування організованих колективів тільки щепленими особами, оскільки, в даному випадку важливість суспільних інтересів переважає індивідуальні.

Протягом 2017-2019 років на території Черкаської області та України реєструвалась захворюваність на кір, яка за рівнем набула масштабів епідемії. Враховуючи епідеміологію вищезазначеної інфекції – швидкість поширення, повітряно-крапельний шлях передачі, високу сприйнятливість до вірусу, агресивність збудника та тяжкий перебіг захворювання з летальними випадками, Міністерство охорони здоров’я запровадило посилену імунізацію проти кору, що передбачає вакцинацію нещеплених осіб від 0 до 18 років.

Для проведення посиленої імунізації проти кору використовується комбінована вакцина для профілактики кору, паротиту та краснухи. Вакцини пройшли реєстрацію в Україні, мають всі дозвільні документи; вони безпечні й високоефективні. Інформацію про вакцини можна отримати цілодобово в Державному реєстрі лікарських засобів, на сайтах Міністерства охорони здоров’я України, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», ДУ «Державний експертний центр МОЗ України», Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА, у сімейних лікарів і лікарів-педіатрів, які проводять щеплення. На вимогу батьків дозвільні документи на кожну з вакцин можна отримати в електронному або паперовому вигляді за місцем проведення щеплень. Згідно Наказу Міністерства охорони здоров’я  від 11.10.2019 № 2070 «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні та переліку медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень» тільки лікар разом з пацієнтом (у даному випадку – з батьками, опікунами або особами, що їх замінюють) встановлює переваги й ризики вакцинації при індивідуальному розгляді та підходах.

Вакцини, закуплені за кошти Державного бюджету, надходять в область і ЛПЗ, зберігаються з дотриманням  вимог «холодового ланцюга». Щеплення в ЛПЗ області проводяться на безоплатній основі. Якщо батьків, опікунів або осіб, які їх замінюють не влаштовує та чи інша вакцина, яка надійшла з Державного бюджету, вони можуть придбати вакцини за власні кошти за попереднім замовленням через аптечну мережу або приватні щеплювальні кабінети.

Відповідно до статті 5 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», охорона здоров’я – загальний обов’язок суспільства та держави. Державні, громадські або інші органи, підприємства, установи, організації, посадові особи та громадяни зобов’язані забезпечити пріоритетність охорони здоров’я у власній діяльності, не завдавати шкоди здоров’ю населення та окремих осіб.

Україна – демократична держава, яка пропагує європейські цінності, отже, висновки Європейського Суду з прав людини наступні:

Вимога про обов’язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб, з огляду на потребу охорони громадського здоров’я, є виправданою. Принцип важливості суспільних інтересів над особистими – запорука здоров’я суспільства.

 Прес-служба УОЗ ОДА